Żywy Różaniec


Spotkania w ostatni czwartek miesiąca o godz. 18:00

Grupa Modlitewna Różańca Świętego zaprasza wszystkich chętnych do przyłączenia się do modlitwy w celu pomnożenia swoje wiary w łączności z Matką Bożą Królową Różańca Świętego i dla jej Chwały i dla naszego Zbawienia.
 
RÓŻANIEC W MOIM ŻYCIU

Swoimi przemyśleniami podzieliła się z nami, a tym samym dała świadectwo swojej wiary p. Marta Migula – członkini grupy modlitewnej „Żywego Różańca”.

Czym dla Pani jest modlitwa różańcowa i jak należy ją odmawiać?

Różaniec to modlitwa przedziwna. Przedziwna w swej prostocie i głębi. Podczas odmawiania różańca kontemplujemy główne momenty z życia, męki i chwały Jezusa i Jego Matki.
Modlitwa różańcowa składa się z IV części. Każda część zawiera po pięć tajemnic. Przy każdej tajemnicy odmawia się jedno „Ojcze nasz”, dziesięć „Zdrowaś Maryjo” i jedno „Chwała Ojcu” oraz „O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
Poszczególne tajemnice odmawiamy w następujące dni:
- radosne – w poniedziałek i sobotę,
- bolesne – we wtorek i piątek,
- światła - w czwartek,
- chwalebne – w środę i niedzielę
Uczestnicząc w grupie „Żywego Różańca” jestem jedną z 20 osób tzw. „róży”, która codziennie odmawia wszystkie IV tajemnice.

Co daje Pani odmawianie tej modlitwy?
Podczas tej modlitwy przeżywam największe tajemnice chrześcijaństwa.

Czy można polubić/pokochać modlitwę różańcową?
Oczywiście, że tak. Różaniec towarzyszył mi od dzieciństwa w chwilach radosnych i doświadczenia. Można zawierzyć w nim wszystkie sprawy dotyczące rodziny, Kościoła, Ojczyzny i świata.

Czy jest coś co wyróżnia grupę różańcową spośród innych, działających w parafii?
Tak. Grupa różańcowa, codziennie po mszy świętej porannej, gromadzi się w kościele na modlitwie. W naszej wspólnocie modlimy się za Papieża, kapłanów, misjonarzy, za trudne sprawy naszej parafii, za nasze rodziny, za osoby chore, samotne, cierpiące, za tych, którzy prosili nas o modlitwę.

Jak działa grupa „Żywego Różańca”?
Grupa modlitewna „Żywego Różańca”, jest podzielona na dwudziestoosobowe „róże”. W nasze parafii mamy 8 róż tj. 160 osób. Modlitwa nasza jest indywidualna. Przez cały miesiąc, każda z osób, codziennie odmawia jedną tajemnicę. Tym sposobem jedna „róża” odmawia każdego dnia cały różaniec. W każdy ostatni czwartek miesiąca uczestniczymy we Mszy św. o godz.18.00. jest to msza w naszej intencji i naszych rodzin. Po mszy mamy spotkanie formacyjne, które prowadzi kapłan – opiekun grupy. Aktualnie jest nim ks. Marek Noras.

Jak zachęciłby/aby Pan/Pani innych do odmawiania różańca?
Różaniec jest modlitwą prostą, ale przebogatą w treść. Oprócz rozpamiętywania najważniejszych faktów z życia Jezusa i Maryi, modlimy się o dobrą śmierć – „...módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci ...” Prosimy Boga o odpuszczenie naszych grzechów i obronę przed ogniem piekielnym. Prosimy za dusze naszych zmarłych, aby zostały zaprowadzone do nieba, a dla najbardziej potrzebujących prosimy o miłosierdzie.
Różaniec można odmawiać nie tylko w kościele czy domu, ale dosłownie wszędzie: na spacerze, w podróży, w lesie, w górach, w ogrodzie, nad morzem, rzeką czy jeziorem. Za paciorki może nam posłużyć naszych dziesięć palców u rąk, gdy w danej chwili nie mamy różańca przy sobie.
A na koniec przytoczę słowa Matki Bożej wypowiedziane do pastuszków fatimskich 13 maja 1917 r.: „Chcę, abyście odmawiali codziennie różaniec...”
Jeśli nasza Matka i Królowa tego chce – czy można to zlekceważyć?
 
A.D.
menu